۵ حقیقت جالب درباره ی شبکه ۵G
۵ حقیقت جالب درباره ی شبکه ۵G

در حال حاظر بطور رسمی و عملی در عصر شبکه موبایلی ۴G به سر می بریم. سرعت اینترنت هم در نقاط مختلف دنیا تحت پوشش این شبکه بسیار مطلوب عمل می کند. ( در مورد ایران اوضاع کمی فرق می کند. 🙂 ) اما نسل بعدی چگونه خواهد بود.

جانشین ۴G نسل بعدی یعنی شبکه  ۵G است که البته در بعضی نقاط در حال استفاده هم است ولی فراگیر نشده. خیلی از شرکت های معتبر مانند سامسونگ و نوکیا میلیاردها دلار سرمایه به این بخش واگذار کرده اند و کاملا به تحقق کامل آن امیدوار هستند.

حقایقی جالب در مورد شبکه ۵G :

۱- از ۵G انتظار سرعت فوق العاده داشته باشید:

یکی از انتظارات در مورد این شبکه سرعت آن است. انتظار این است که این شبکه دست کم ۲۰۰ برابر نسل قبلی خود سریع تر باشد به این معنی که سرعت از مرز ۱GBps هم عبور می کند. بطور مثال دریافت یک فیلم  HD در هفت ثانیه امکان پذیر خواهد بود.

۲- هیچ مقررات یا استانداردی وجود ندارد:

برای ۵G هنوز هیچگونه استاندارد یا قوانینی تعریف نشده و مشخصات دقیق هم هنوز در دسترس نیست. ۳GPP یا استاندارد سازی شبکه های بی سیم در حال تعریف دقیقی از مشخصات ضروری با کمک شرکت های مختلف است و ممکن است تا سال ۲۰۱۸ انتشار یابد.

۳- ۵G در سال ۲۰۲۰ یا قبل آن در دسترس است:

با اینکه در برخی از نقاط از این شبکه بطور غیر رسمی استفاده می شود اما برای رسمی شدن آن هنوز هم فرصت لازم است. همانطور که گفته شد شرکت هایی چون نوکیا، سامسونگ و اریکسون تلاش های بی شماری در این زمینه بر داشتند و لااقل به ۳ الی ۴ سال دیگر نیاز دارند تا تحقیقات خود را کامل کنند. AT&T و Verizon هم فناوری های جدید در این حوزه را مورد تحقیق و بررسی قرار داده اند.

۴- ۵G پر هزینه خواهد بود:

چیزی که معلوم است هزینه تکنولوژی نسل جدید بیشتر از نسل قبلی خود خواهد بود. در دنیا این میزان افزایش خیلی زیاد نیست ولی در ایران می تواند با توجه به سودجویی شرکت ها، اشخاص و بسیاری مسائل دیگر که خود شما بهتر می دانید حتی از استاندارهای جهانی هم بیشتر شود. البته پس از مدتی که همه گیر شود می توان انتظار کاهش نرخ ها را هم داشت.

۵- از ۵G بسیار بیشتر از سرعت بالا داشتن انتظار می رود:

بله درسته سرعت این شبکه می تواند ۲۰۰ برابر بیشتر از ۴G باشد. اما این تکنولوژی به سرعت بالا داشتن ختم نمی شود. می توان شبکه هایی عظیم با تعدادی بسیار بالا دستگاه متصل را در اختیار گرفت بدون اینکه افت سرعت محسوس شود. نکته ی بسیار مهم اینترنت اشیاء است که تا سال ۲۰۲۰ بسیار جدی تر برنامه های خود را دنبال می کند و تا آن زمان می توان شاهد تقارن اینترنت اشیاء با شبکه موبایلی پر سرعت ۵G هم باشیم. چه شود 🙂

فرض کنید درون خودروی هوشمند خود نشسته اید و شاهد ارتباطات اجزای مختلف خودرو با هم هستید. امیدواریم همزمان با فراگیر شدن این تکنولوژی های نوپا در جهان، شاهد ایجاد و گسترش و توسعه آن ها در کشور خودمان هم باشیم.

تالیف: ایده ساز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *