آموزش سئو – سئو چیست؟
آموزش سئو – سئو چیست؟

همانطور که می دانید سئو، مخفف Search Engine Optimization یا بهینه سازی موتورهای جستجو است. سئو همه چیز در مورد بهینه ازی یک وب سایت برای موتورهای جستجو است. سئو یک تکنیک محسوب می شود برای:

  • طراحی و توسعه یک وب سایت که در موتورهای جستجو نتایج خوبی داشته باشد.
  • بهبود حجم و ترافیک با کیفیت به سایت، از موتورهای جستجو
  • بازاریابی با درک چگونگی عملکرد موتورهای جستجو و اینکه یک شخص چه جستجوهایی را ممکن است انجام دهد.

سئو یک زیرمجموعه از بازاریابی موتورهای جستجو محسوب می شود. سئو به مسئله کپی رایت نیز اهمیت می دهد. چرا که اغلب روش های آن برای متن نیز بکار می رود و در واقع منحصر بودن متن در وب خود یک سئوی قوی است.

برای داشتن دید بهتر، کمی در مورد موتورهای جستجو بحث می کنیم.

موتور جستجو چگونه کار می کند؟

موتورهای جستجو برای ارائه نتایج جستجو، چند کار را انجام می دهند:

  • Crawling : واکشی تمام صفحات یک وب سایت. این کار توسط خزنده یا عنکبوت گوگل انجام می شود.
  • Indexing : تمام صفحات واشی و بررسی شده وب سایت را ثبت و ظبط می کند ( در پایگاه گوگل ). که بعد می تواند بازیابی شود.
  • Processing : موقعی که یک درخواست جستجو می اید، موتور جستجو آن را پردازش می کند. ( از صفحات ایندکس شده ).
  • Calculating Relevancy : ممکن است بیش از چند نتیجه برای رشته مورد نظر بازیابی شود. بنابراین بهترین ها در صفحه اول گزینش می شوند.
  • Retrieving Results : آخرین مرحله هم بازیابی و نمایش نتایج است. و می توانید در مرورگر خود نظاره کنید.

موتورهای جستجوی مختلف معمولا چندین بار در ماه الگوریتم های خود را آپدیت می کنند تا با هکرها یا متقلبان مبارزه کنند. اگرچه اصل و اساس همه موتورهای جستو به شکل بالا است ولی بهرحال در هر کدام استراتژی های مختلفی مد نظر قرار می گیرد و تفاوت های کوچک باعث تفاوت هایی در جستجوها خواهند شد.

SEO Copywriting چیست؟

در واقع تکنیک نوشتن متنی قابل مشاهده در وب است که به خوبی جا بیفتد و بازدیدکننده بالایی داشته باشد. و هدف قرار دادن عبارات جستجوی خاص است که شرایط جستجوی خوبی داشته باشد. به همراه متن اصلی معمولا نمایه های دیگری نیز اضافه می کنیم تا شرایط جستجو را به سود خود کنیم. مانند: عناوین، توضیحات، برچسب ها، عکس، کلمات کلیدی و …

همانطور که مشاهده می کنید ما هم برای این مقاله، این موارد را رعایت کرده ایم.

رتبه موتور جستجو چیست؟

وقتی شما یک رشته خاص را در موتور جستجو سرچ می کنید، شاید هزاران نتیجه و صفحه از پایگاه آن خارج شود. رتبه بندی صفحه توسط موقعیت صفحات وب نمایش داده شده در نتایج موتور جستجو اندازه گیری می شود. مثلا وقتی رشته “ایده ساز” را در موتور جستجو بررسی می کنید می بینید که اولین صفحه و اولین نتیجه خواهد بود بنابراین دارای رتبه یک است.

بنابراین حالا درک می کنیم که سئو فرآیند طراحی و توسعه وب سایت برای رسیدن به رتبه های بالاتر در نتایج موتورهای جستجو است.

سئوی on-page و سئوی off-page چیست؟

از لحاظ مفهومی دو راه بهینه سازی وجود دارد:

  1. On-Page SEO : که شامل ارائه دادن محتوای خوب و غیر تکراری ، انتخاب کلملت کلیدی خوب، قرار دادن کلمات کلیدی در مکان صحیح، عنوان های مناسب و …
  2. Off-Page SEO : که شامل ساخت لینک ( چه لینک های داخلی و چه تبادل لینک با وب سایت های دیگر ) ، افزایش محبوبیت لینک ها با ارسال دایرکتوری ها، استفاده از شبکه های اجتماعی و …

تالیف: ایده ساز

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *